Adet Sorunları İçin Evde Bitkisel İlaç Nasıl Hazırlanır?

Adet Sorunları İçin Evde Bitkisel İlaç Nasıl Hazırlanır?

388 görüntülenme

Regl dönemlerinde yaşanan sancılar bazı kadınların gerçekten kabusu olabiliyor. Sadece sancı da değil birçok kadında mide bulantısı ishal ve terleme gibi sorunlarda görünüyor. Peki, Adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısı için evde yapılabilecek doğal yöntemler nelerdir? Bütün kadınların ortak sorunları olan Bu sorunun yanıtı yazımızda...

Kadınların her an yaşadığı ve ciddi bir sorun olan adet sorunu kanın az ya da çok olması ya da adet sancıları gibi güçlükleri de beraberinde getiriyor. Özellikle kanın hemen sökülmemesi nedeniyle kaynaklanan adet sancılarında iyi bir adet söktürücü bitkisel ilaç hazırlayabilirsiniz.

Adet Söktürme İlaçları Nasıl Hazırlanır?

Adetin daha hızlı gelmesini sağlayan ilk tarifi vererek başlayalım. Bir miktar Karanfil, bir miktar hindistan cevizli ve bir miktar tarçını karıştırarak bu karışımı lapa haline getirin. Lapa haline getirirken içerisinde sıcak su ekleyin. Henüz soğumadan önce bu kafayı sıcak bel bölgenizi uygulayın.

Yukarıda verdiğimiz yöntem yeteri kadar iyi gelmezse sırada 2. yöntem var. 30 gram kadar çekirdeksiz Siyah kuru üzüm ve 30 gram kadar kuru sedef çiçeğini karıştırın. Karışımın içerisine 24 gram kadar Ardıç tohumu ve 12 gram kadar da mürsafi ekleyin. Naneyi de ilave ederek havanda Bu karışımı iyi bir şekilde dövün. Daha sonra karışımı fitil haline getirerek Rahim bölgesinde uygulayın.

Adet Güçlükleri İçin İlaçlar Nasıl Hazırlanır?

Özellikle ilk adetlerini yaşamaya başlayan genç kızlarda adet sırasında hafif baş ağrısı ve baş dönmeleri meydana gelebilir. Bu nedenle böyle dönemlerde genç kızların Bir litre kadar suyun içerisinde 25 gram kadar çuha çiçeğini kaynatarak Günde en az 3 defa içmeleri tavsiye ediliyor. Karışımdan bir bardak olacak şekilde günde 3 defa içebilirsiniz.

Adet Sancıları İçin İlaçlar Nasıl Hazırlanır?

Adet sancılarını azaltmak için kantaron yapraklarına kaynatıp düzenli olarak bu sudan içebilirsiniz. Kantaronun doğal ağrı kesici etkisi vardır ve adet sancılarını da azaltacaktır.

Yine adet sancılarını azaltmak ve adetin daha hızlı sökülmesini sağlamak için 20 gram kadar maydanozu 20 gram kadar yabani Karanfil ile karıştırıp kaynatarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Özellikle Sancılarım çok arttığı zamanlarda Karın bölgesindeki kan akışını hızlandırmak için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Çünkü kan akışının hızlanması ağrıları hafifletecektir. Karın ve bel bölgenizi sıcak su torbasını masaj yapar şekilde uygulayarak sıcak kompres yapabilirsiniz.

Adet sancıları ile mücadele etmek için düzenli spor yapabilirsiniz. Çünkü düzenli spor sayesinde hem ağrı ve acı ettiğiniz yükselir hem de karın ve bel kaslarınız güçlenir. Evde yapabileceğimiz egzersizler düzenli yürüyüş yüzme ya da koşu Size iyi gelecektir. Bunun yanı sıra renkli döneminde Esneme ve gevşeme hareketleri yaparak ağrılarınızın hafiflemesine sağlayabilir ve kasları rahatlatabilirsiniz.

Regl sancılarının hafifletilmesi için rezene çayının yardım alabilirsiniz. Rezene çayının yatıştırıcı etkisi Rahimdeki kasların gevşemesine ne ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Regl döneminde Günde 2 defa rezene çayı tüketebilirsiniz.

Yine rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı da ağrıların azalması için size yardımcı olur. Bu dönemde özellikle sendromu yaşayan kadınların papatya içilmesi tavsiye edilir Çünkü uyumak için de yardımcı olacaktır.

Adet dönemindeki sancıların yanı sıra adet döngüsündeki düzensizlikleri ise maydanoz gideriyor. Sıcak suda kaynattığınız maydanozu hem ağrıları azaltmak için hem de adet döngüsünü düzenlemek için içebilirsiniz.

Keten tohumu içerisinde bulunan asit sayesinde progesteron hormonu dengeler ve regl sancısını azaltır. Doğal yöntemler arıyorsanız keten tohumundan da yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cildin Günlük Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde, Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Cildin Günlük Bakımı Nasıl Yapılmalıdır & Cilt İçin En İyi Bakım Önerileri başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir