Cildin Günlük Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cildin Günlük Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

380 görüntülenme

Erkek ya da kadın fark etmeksizin herkes sorunsuz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sivilceler siyah noktalar cilt üzerindeki lekeler gibi birçok cilt sorunun temelinde Aslında cildin yeteri kadar temizlenmemesi yatar. Gün içerisinde Cilde yapışan toz ve duman gibi çevresel faktörler cilt gözeneklerinin tıkanması neden olur. Eğer Gece yatmadan önce cildinizi temiz demezseniz tozlar iyice göreneklere dolar ve nefes alması imkansız hale gelir. Yine makyajını silmeden Yatmakla ciltte Aynı sorunları meydana gelmesine neden olabilir. Sadece birkaç dakika ayırarak günlük cilt bakımınızı yapılabilir ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Tipinize Uygun Bir Temizleyici Kullanın

Cilt tipleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Karma kuru yağlı normal ve olgunlaşmış cilt tipleri olarak bunları sayabiliriz. Eğer cilt temizliği yapacağınız zaman cilt tipinizi bilirseniz işiniz daha kolay olacaktır. Evde kendiniz biraz dikkat ederek cilt tipinizi öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda güzellik merkezlerinde cilt analizi yaptırabilirsiniz. T bölgesi denilen, çene, burun üstü ve alında çok sık sivilce çıkıyor Sayan haklısınız da dokunduğunuzda kuru olduğunu hissediyorsanız karma bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildinizin her yerinde sık sık sivilce sorunu yaşıyorsanız yağlı bir cildiniz vardır. Kaşıntı hissettiğiniz pul pul dökülen ya da kılcal damar çatlakları görülen bir cilt tipiniz varsa cildiniz kurudur.

Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz temizleme sütü ile cildinizi temizlemeli karma ve normal bir tipiniz varsa temizleme jeli kullanmalısınız. Elinize önceden yıkayarak bir miktar temizlik ürünü elimize sıkın ve daha sonra çeneden alına doğru yüzün her yerine temas edecek şekilde ürünü cildinize uygulayın. Daha Sonra cilt bakım süngerin izin Ilık suya batırarak aşağıdan yukarıya doğru cildinizdeki gelirken izleyebilirsiniz. İsterseniz doğal karışımlardan da yardım alabilirsiniz bunun için salatalık ve süt harika 2 üründür. Rendelediğiniz bir tane salatalığın iyice suyunu çıkarın ve daha sonra bir bardak sütün içerisine bu salatalık suyunu karıştırın. Biraz da saf zeytinyağı ekledikten sonra ürününüz hazır. Karışımı bir hafta boyunca buzdolabında saklayabilirim ve isterseniz bir konunun üzerine karışımdan dökerek günlük cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Cildinize Haftada İki Gün Peeling Yapın

Peeling uygulaması bacım temizliğinin bir parçasıdır. Bu uygulamanın amacı ise Ciltteki ölü derileri deriden temizlemek ve tüm kirleri ciltten uzaklaştırmaktır. Özellikle Ölü Deniz mineralleri içeren ürünleri tercih ederseniz dilde Hem temizlik hem de besler. İsterseniz evde de kendiniz bir yemek kaşığı deniz tuzu 1 tatlı kaşığı bal ve yağ 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırarak iyice cildinize yedirebilir ve masaj yaparak peeling işlemi uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Buhar Yöntemi

15 günde bir Siyah noktalar için buhar tedavisi yapmak da İyi olacaktır. Buhar tedavisi sayesinde gözeneklerinin açılır ve Siyah noktaların oluşturduğu pislikler temizlenir. Bir litre suyu geniş bir tencerenin üzerine koyarak kaynamasını bekleyin ve ardından Bahar çıkmaya başlayınca Ocağı kapatarak tencerenin üzerine eğilin. Başınızı bir havlu ile orta temiz buhar daha iyi yüzünüze temas edecektir. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz 10 dakika karma cilt tipine sahipseniz 15 dakikaya yağlı cilt tipine sahipseniz 18 dakika kadar buhar tedavisi yapabilirsiniz.

Daha sonra elinize bir eldiven giyerek iki işaret parmağınız ile gözenekleri sıkışan siyahlaşmış kirleri kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Fakat tırnağınızı kullanmamaya Özen gösterin cildinizde iz ya da çizik kalabilir.

Tonik Cildi Nemlendiriciye Hazırlar

Günlük cilt temizliğinde ise toniğin yeri bir başkadır. Ciltte kalan bütün fikir kalıntılarını temizleyen tonik daha sonra gözeneklerin nefes almasını sağlar ve nemlendirici kremin tarafından iyice emilmesini imkan verir. Maden suyunu doğal tonik olarak kullanabilir ve muhteşem temizleme etkilerinden yararlanabilirsiniz. Maden suyunu boş bir parfüm kutusu içerisinde dökebilir ve daha sonra cildinize tonik olarak sıkabilirsiniz. Maden suyunun yanı sıra gül suyu ile tonik işlevi görmektedir.

Cildinize Uygun Bir Nemlendirici Kullanın

Cilt sağlığı için cildin yağ ve nem dengesi oldukça önemlidir. Çünkü cildinizin kullanılması durumunda kırışıklıkların daha kolay oluşması ortaya çıkar. Aynı zamanda nem dengesini kaybeden bir cilt ve sağlıksız görünür. Özellikle 30 yaş üzerinde olanlar Ayriyeten göz altı kremi kullanmaya da özen göstermelidir.

Bir önceki yazımız olan Orgazm Sırasında Baş Ağrısının Nedenleri Nedir? başlıklı makalemizde, Orgazm Sırasında Baş Ağrısı, Orgazm Sırasında Neden Baş Ağrır & Orgazm Sırasında Baş Ağrımasının Sebepleri başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir