Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler

608 görüntülenme

Görünümüne Özen gösterenler için güneş lekeleri gerçekten büyük bir sorun. Eğer siz de cildinizde güneş lekeleri gibi bir sorun yaşıyor ve bu lekelerden nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız bu yazımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Güneş Lekeleri Nedir?

Farklı şekil ve renklerde oluşan güneş lekeleri genellikle güneşe düzenli olarak maruz kalmak sonucu ortaya çıkar ve belli cilt bölgelerinde oluşur. Güneş lekelerine en sık görüldüğü bölgeler genellikle burun üst dudak ve yanaklardır. Tabii ki bunun yanı sıra kollarda ellerde kulaklarda alır ve boyunda da güneş lekeleri görünebilir ve hafif kaşıntıya neden olabilir. Bazen düz olarak görülen güneş lekeleri bazen de pul pul rüyada kabaran bir cilt lezyonu gibi ortaya çıkarabilir.

Ciltteki Güneş Lekeleri Çiller İle Aynı Mı?

Güneş lekeleri Çiller her ne kadar benzer görünümde olsa da aynı şey değildir. Genelde Zararsız olan güneş lekeleri Her Yaşta görülebilir. Güneş lekelerinin en önemli nedeni güneşe uzun süre korunmasız bir şekilde maruz kalmaktir. Çiller genel olarak yüzde verilirken güneş lekeleri vücudun başka yerlerinde de görülebilir.

Güneş Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

Güneşin ultraviyole ışınlarına Ya da suni ultraviyole ışık kaynaklarına doğrudan maruz kalmak güneş lekelerine neden olabilir. Özellikle beyaz ve hassas tenli insanlarda güneş lekesi olma olasılığı daha yüksektir. Yine güneş alerjisi olan kişilerde de güneş lekeleri bir süre boyunca artar. Yine bazı insanlarda vücut cildin daha koyu bölgeleri haline gelmesine neden olan melanin üretir. Güneşe maruz kalınca süre boyunca Güneşin verdiği ışığın melanin hücrelerinin cildi enflamasyona karşı korumak için daha fazla pigment üretmesine neden olur. Aslında bu pigmentler güneşten önce uyku halindeyken güneş ışığı ile birlikte uyanırlar ve koyu renkli pigmente dönüşürler. Bu pigmentlerin diğer bir adı ise hiperpigmentasyondur.

Ciltteki Güneş Lekelerini Nasıl Önleyebiliriz?

Güneş ışığına maruz kalmak güneş lekelerinin en yaygın sebebidir. Doğal Olarak Güneş lekelerinden kurtulmak için öncelikle güneşe maruz kaldığını süreler boyunca güneş kremi kullanmanız gerekir. Güneş lekelerinden korunmanın diğer Yolları ise şu şekilde;

Hızlı hareket etmek:

Vücudumuzda güneş lekesi ya da Çiğli gibi sorunlar oluştuğunda hızlı hareket etmek oldukça önemli. Çünkü deri hücrelerinin bir belleği bulanıyor ve siz her geç kaldığınız süre boyunca onlardan uzaklaşmanız daha uzun sürüyor.

Güneşten koruyucu bir krem kullanın:

İster yaz ister kış aylarında fark etmez Eğer hassas bir cildiniz varsa güneşten koruyan bir krem kullanmanızda yarar var. Özellikle yaz aylarında 10 ve 17 arasında dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanım.

Agresif hareketlerden kaçının:

Eğer yüzünüzü temizlerken Sonic bir temizleme fırçası ya da evde mikro ninesi gibi bir şeyler kullanıyorsanız kesinlikle bunlardan kaçının. Çünkü bu iğne ve kıllar agresif sürtünme yaratabilir Bu da amelenin hücrelerine daha fazla zarar verir.

Cildin aşırı ısınmasından kaçının:

Eğer cildiniz çok aşırı ısınırsa pigment hücreleri yerleştir. Özellikle yaz aylarında cildi fazlasından açık havada egzersiz buhar odaları yoga ve sauna gibi etkinliklerden kaçınmanız gerekir. Cildinizde yaz aylarında kızarma ve aşırı ısınma gibi bir sorun yaşanırsa hemen cildinizi rahatlatmak için soğuk pres yapımı ve 20 dakika bu şekilde bekleyin.

Makyaj uygulaması:

Cildiniz pigmentasyonu eğilimli ise gündüz saatlerinde makyaj yapmamaya özen gösterin. Mutlaka makyaj Yapmamız gerekiyorsa da cildinize uygun ve kaliteli ürünler tercih edin. Kaliteli ve yaz aylarına uygun ürünler tercih ederseniz bu aynı zamanda sizin için zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu olacaktır. Güneşten gelen UV ışınları aynı zamanda Cildin en önemli yaşlanma nedenleri arasında sayılabilir. Doğru ve kaliteli ürünlerle makyaj yapmanız durumunda makyaj cildinizi korur ve çıplak bırakma. Bu nedenle özellikle fondötenizi SPF numarası olan ürünlerden tercih edin.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Mükemmel Bir Vücuda Sahip Olunur başlıklı makalemizde, Mükemmel Bir Vücuda Sahip Olmak, Nasıl Fit Olunur & Hızlı Bir Şekilde Vücudu Şekillendirmek başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir