Kadınlar Dikkat Anoraksia Ve Bulimia Hayatınızı Mahvedebilir

Kadınlar Dikkat Anoraksia Ve Bulimia Hayatınızı Mahvedebilir

340 görüntülenme

Dünya genelinde hızla yayılan hastalıklardan olan anoraksia ve bulimia hakkında arasında birçoğumuz fikir sahibi değiliz. Son dönemlerde basında zayıflama hastalığı olarak tanımlanan bu hastalıklar Aslında psikolojik kökenli. Bu hastalığın pençesine düşen kişiler garip bir zayıflama Sevdasına tutuluyorlar. İşte dünyada Birçok kişiyi etkileyen bu hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler.

Çok fazla konuşulmayan, fakat sanılandan çok daha fazla kişiyi etkisine almış hastalıklardan olan anoraksia ve bulimia nedir. Anoraksiya kişilerin normal veya normalin üzerinde kiloya sahip olmayı istememeleri ile ilgilidir. Genellikle kişi fazla kilolu olmasa bile, şişman olmakla ilgili korkular yaşar ve hatta kendini çok kilolu hissedebilir. Yüksek oranda ergenlik döneminde başlayan bu rahatsızlıklar, gerekli tedavi uygulanmazsa, ömür boyu devam edebilmektedir. Anoraksia ile başlayan durum bulimia ile devam eder. Bulimia da ise kişi yeme isteğini bastıramadığı için yer fakat kilo almak istemediği içinde kendini kusturur ya da diüretik ilaçlar alarak, yediklerinin vücuttan atılmasını sağlar. Anoraksia ve bulimia belirtileri gösteren kişi, genellikle normalden daha fazla ve her şeyi karıştırarak yer.

Hastalığın Teşhisi

Bu hastalıklar psikolojik kökenli oldukları için, sıklıkla kişi kendinin hasta olduğunu kabul etmez ve uzman yardım almayı gereksiz görür. zaten hasta olduğunu kabul etmeyen kişiyi, yakın çevresi doktora yönlendirse bile gitmek istemez. Anoraksia ve bulimia belirtileri, kısa sürede ortaya çıkmadığı için, hastanın kendinden hariç başka kişilerin hastalığı fark etmesi çok uzun zaman alabilir. Bu yüzden hastalığın fark edilmesi ancak anoraksia ve bulimia nedir biliniyorsa mümkün olabilir. Genellikle teşhis hastalığın ileri evrelerinde, artık vücudun uzun süre besinsiz kaldığı zamanlarda yapılabilmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Anoraksia ve bulimia belirtileri görülüp teşhis konulduğunda, öncelikle fiziksel ihtiyaçların yerine getirilmesi, hayati önem taşıyabilir. Kişinin fiziki riski ortadan kaldırıldıktan sonra, anoraksia ve bulimia nedir ve bu hastalıklarla ilgili neler yapılmalıdır, uzman hekim kontrolünde hastaya anlatılarak psikolojik tedaviye başlanabilir. İleri safhalarda, bu hastalığın ölümcül olabilme riski olduğundan muhakkak tedavi edilmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan İnanmayı Bırakmanız Gereken 6 Cinsel Endişe başlıklı makalemizde, Cinsel Endişeler & Cinsellikte Önyargı başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir