Kadınlarda Vajinal Akıntı İle Gelen Büyük Tehlike

Kadınlarda Vajinal Akıntı İle Gelen Büyük Tehlike

449 görüntülenme

Vajinal akıntı nedir? Ya da vajinal akıntı sebepleri nelerdir? Soruları sorulduğunda, akla ilk gelen cevap; Vajinal akıntının enfeksiyon oluşturan mikroplardan kaynaklı, bir rahatsızlık olduğudur. Aynı zamanda çok az oranda da olsa, rahim ağzı ve yumurtalık kanalı kanseri de akla gelebilir.

Vajinal akıntı nedir? Sorusu ile birlikte gelen, akıntının belirtileri, kokusu ve renginin özellikleridir. Vajinal akıntıda renk, koku ve kıvam, bize hastalığın nedeni hakkında bilgi verebilir. Hastalığın teşhisi, anlaşılması ve tedavisi konusunda bu üçü önemli kabul edilmektedir.

Kadınların çoğu zaman yaşadığı ve umursamadığı sorunlardan biri olan vajinal akıntı Aslında çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Genellikle vücutta enfeksiyon oluşturan mikroplardan kaynaklanan vajinal akıntı dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Ama birçok kadın bunun doğal olduğunu düşünerek bu sorunu umursamaz. Tam aksine vajinal akıntı yumurtalık kanalı kanseri ya da Rahim ağzı kanseri habercisi olabilir. İste tehlikeli olabilecek vajinal akıntılar hakkında detaylı bilgiler...

Vajinal Akıntının Tür ve Belirtileri

Yeşil-gri renkte ve köpüklü akıntılarda şiddetli kaşıntı ya da yanma hissedilebilir. Bu vajinal akıntı belirtileri tricomonas vaginalis enfeksiyonu göstergesidir.

Gri-beyaz akıntı ile gelen ve bozuk balık kokusu gibi bir kokuya sahip olan akıntı çeşidi ise, gardnerella vaginalis şeklinde adlandırılmaktadır.

Beyaz peynir parçalarını anımsatan yoğunluğa sahip akıntı çeşidi ise, mantar enfeksiyonu olabilir. Ve yine vajinal akıntı belirtileri yanma-kaşınma şeklinde seyir edebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Riski!

Yumurtalık kanalarında kanser var ise, vajinal akıntı et suyuna benzer şekilde seyir edebilir. Buna takiben Rahim ağzı kanserinde vajinal akıntı belirtileri alt karın ağrısı, menopozdan sonra kanama yaşanması, adet zamanları dışında kanama yaşanması, ileri evrelerde yaşanan kanlı akıntının kötü bir kokuya sahip olması şeklinde sıralanabilir. Bu yüzden vajinal akıntı nedir ve belirtileri nasıldır, bilinmesi önem taşımaktadır.

Bakteri ve mantar tabanlı akıntılarda, kadınla birlikte kadının eşinin de tedavi olması gerekmez. Fakat Yeşil-Gri renkte belirti veren köpüklü akıntı yaşandığında, yani tricomonas vaginalis enfeksiyonu yaşandığında, eşlerin birlikte tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Dikkat Anoraksia Ve Bulimia Hayatınızı Mahvedebilir başlıklı makalemizde, Anoraksia Ve Bulimia, Anoraksia Ve Bulimia Belirtileri & Anoraksia Ve Bulimia Tedavisi başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir