Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler ve Sağlık İpuçları

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler ve Sağlık İpuçları

1320 görüntülenme

Kürtajın ardından yapacağını sağlık ipuçlarına geçmeden önce isterseniz kürtaja dair istatistikleri sizlerle paylaşalım. Amerika Birleşik Devletleri'nde 45 yaşına kadar çocuk aldıran kadınların oranının 10 kadında 3 olduğu ortaya çıktı. Öncelikle kürtaj için iki farklı yöntem olduğunu belirtelim. Bunlardan birincisi kürtaj topu Yani tabii kürtaj yöntemi ve ikincisi ise ameliyat ile kürtaj. Hamileliğin 10. haftasında kadar kürtaj hapı kullanmak mümkün ve bu zamandan sonra ameliyatlı kürtaj İki seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

İster ameliyatla isterseniz de Takla gebeliği sonlandıran bu iki Prosedür dan sonra da Kendinize iyi bakmanız ve dikkatli olmanız şart. Lisanslı tıp profesyonelleri tarafından kürtaj yapılması durumunda daha az komplikasyon görülüyor. Fakat buna rağmen birçok kadında hafif vajinal kanama karın ağrısı meme hassasiyeti bulantı ve yorgunluk gibi yan etkiler ortaya çıkabiliyor.

Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtaj sonrası birçok kadında kanama görebiliyor. Kürtajın hemen ardından bazen hafif ve bazen ağır lekelenmeler şeklinde kanama yaşayabilirsiniz. Bu kanamalar normal fakat golf topu büyük boyutlarındaki büyük postaların 2 saatten fazla görülmesi anormal. Kanamaların devam etmesi durumunda ya da kanamanın 12 saatten fazla durma sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Eğer kürtajın ardından parlak kırmızı bir kan lekesi 24 saat içerisinde görünüyorsa bu komplikasyon işareti olabilir.

Kürtajdan Sonra Cinsellik

Uzmanlar her iki tür kürtaj uygulamasından sonra cinsel hayata yeniden başlamak için 2 hafta beklemeniz gerektiğini belirtiyor. Uzmanların bu tavsiyesine uyarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Kürtajın hemen ardından cinsel ilişkiye girdim girmeniz durumunda hamileliği önlemek için Ne yapabileceğinizi mutlaka doktora başvurmakta yarar var. Kürtajdan sonra yaşadığınız cinsel ilişki sırasında Keskin bir ağrı yaşamanız durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Yan Etkileri ve Komplikasyonlar

Kürtaj sonrası görülebilecek ve normal sayılan yan etkiler Bu şekilde;

 • Hafif vajinal kanama
 • Karın krampları
 • Kusma ve bulantı
 • Yorgunluk
 • Meme hassasiyeti

Bu durumlar hem ilacı hem de ameliyatlı Kürtaj ardından görülebilecek ve normal kabul edilen yan etkilerdir. Kürtajdan sonra en yaygın olarak görülen bir komplikasyon ise enfeksiyondur. Enfeksiyona neden olan ise Tamamlanmamış kürtaj ya da çok erken cinsel ilişkiye girerek vajinada bakteri bulaştırma olabilir. Bu riski azaltmak için Tempobet kullanabilir ve cinselliği biraz erteleyebilirsiniz. Kürtajın ardından enfeksiyon yaşadığınızı Ateş güçlü kokulu vajinal akıntı pelvik Ağrı gibi belirtilerden anlayabilirsiniz. Eğer bir an önce doktora başvurarak enfeksiyon tedavisi yaptırmazsanız pelvik inflamatuvar hastalığı neden olabilirsiniz.

Kürtajdan sonra yaşayabileceğiniz potansiyel komplikasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tamamlanmamış Gürtaş çok önemli ciddi tıbbi sonuçlar ortaya çıkarabilir.
 • Rahimde gerilme meydana gelebilir ve bunun belirtileri ise karın ağrısı kanama ve ateştir.
 • Septik şok yaşayabilirsiniz bunun belirtileri üşüme Ateş Karın ağrısı ve düşük tansiyondur.

Kürtajda daire acil müdahale gerektiren komplikasyonların oluştuğuna işaret eden belirtiler ise şu şekildedir;

 • Aşırı ağrı ve kanama
 • Ateş
 • Güçlü kokulu vajinal akıntılar
 • Ağır karın ağrısı
 • Üşüme

Kürtaj Sonrası Bakım Önerileri

Eğer Kürtajı uzman bir doktor tarafından yaptırdıysanız Doktorunuz Size gerekli bakım talimatı ne anlatacaktır. Fakat doktor tavsiyesi de bazen istenmeyen Yan Etkiler karşısında koruyucu olmayabiliyor. Eğer kürtajın ardından konforunuzu arttırmak ve yan etkileri azaltmak istiyorsanız şu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz;

 • Isı pedleri kullanarak krampları azaltabilirsiniz
 • Özellikle ishal ve kusma gibi bir sorun yaşıyorsanız bol bol su içebilirsiniz
 • Hormonlarınız da yaşanan değişim nedeni ile duygu durum bozuklukları yaşıyorsanız uzman yardımı alabilirsiniz
 • Evinizde Bir iki gün boyunca istirahat edebilirsiniz
 • Ağrı ve kramplar için ibuprofen kullanabilirsiniz
 • Elinizle kramplı bölgelere masaj yapabilirsiniz
 • Sıkı sütyenler takarak meme gerginliğini azaltabilirsiniz.

Kürtajdan Sonra Doğum Kontrol Kullanımı

Kürtaj operasyonu geçirdikten sonra hemen hamile kalabilirsiniz. Hamileliği engellemek istiyorsanız doğum kontrol yöntemlerini mutlaka kullanmanız gerekiyor. Kürtajdan hemen sonra hamile kalmak istemiyorsanız Doğum kontrol hapı almaya başlayın ve seks için bir hafta bekleyin. Ayrıca ilk cinsel ilişki sırasında Kondom kullanmayı ihmal etmeyin. Doğum kontrol yöntemi olarak spiral takıldıysa gebelikten hemen korunmaya başlarsınız. Fakat Kürtajdan sonra enfeksiyon riskine karşı en az 2 hafta boyunca cinsel ilişki yaşamamanız öneriliyor.

Bir önceki yazımız olan Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Etkili Yöntemler başlıklı makalemizde, Güneş Lekelerinden Kurtulmak, Güneş Lekesi Nasıl Geçer & Güneş Lekesine İyi Gelen Bitkiler başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir