Mide Ekşimesi Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir

476 görüntülenme

Özellikle baharatlı yiyecek tüketiminin ardından birçoğumuz mide yanması ve ekşimesinden muzdarip olmuşuzdur. Mide ekşimesini tekrar yaşadığınız durumda sert ilaçlar yerine yazımızda ki doğal yöntemleri denemenizde fayda var…

Mide Asitliği veya Mide ekşimesi için en doğal besinler arasında elma sirkesi, aloevera, kabartma tozu, limon suyu, günlük süt, papatya çayı, hardal, rezene çayı, zencefil ve meyan kökü başta gelir. Bir yetişkin olarak, kendinizi mide asitliğinden veya sık sık mide ekşimesi olarak bilinen durumdan acı çektiğiniz en az birkaç zaman olmuş olabilir. Muhtemelen bu durum baharatlı yiyeceklere biraz fazla yüklenmenizin ardından yaşanmıştır, fakat bunun ötesinde bir takım sebepler de olabilir.

Bir dahaki sefere, uzun süre yan etkileri olabilecek sert ilaçlar için ecza dolabına ulaşmak yerine, doğal yoldan bu besinlerin bazılarını deneyin:

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi ile listeden başlamak okuyucularımızın çoğunun kafasını karıştırmakla yükümlüdür, ancak elma sirkesi oldukça ilginç bir bileşiktir. Saf sirke yüksek derecede asitli ve mide ekşimenizi kesinlikle kötüleştirecek olsa da, elma sirkesi öyle değildir. Elma sirkesi, vücudun dışında asitli olan, ancak bir kez tüketilen bir alkalin oluşturan bileşik olarak bilinir. Bu nedenle, bir çay kaşığı veya iki çay kaşığı elma sirkesinin iki günlük tüketimi, aşırı mide asitliğini kontrol etmek için mükemmel bir yönetim tekniğidir.

ALOE VERA

AloeVera genel olarak sindirimi ve yarada iyileşmeyi arttırdığı için bilinir, ancak mide ekşimesi tedavisine yardımcı olduğu daha az bilinir. Bununla birlikte, bir meyve suyu haline getirilen ve tüketilen AloeVera, mide ekşimesi ile ilişkili yoğun yanmayı giderebilecek çok soğutma etkisine sahiptir. Gastrik asidi nötralize etmeye yardımcı olabilir ve bu nedenle semptomlarınızı hafifletebilir. AloeVera suyu ayrıca, midenin maruz kaldığı mukozal astar ile etkileşime girdiğinden şiddetli ağrıya neden olabilen gastrik ülserlerin tedavisi için de mükemmeldir.

KABARTMA TOZU

Muhtemelen, mide asidine en büyük etkiyi kabartma tozu olarak adlandırdığımız, genellikle takdir edilmeyen mutfak gereci sağlar. Kabartma tozu kimyasal olarak sodyum bikarbonattır, elimizde bulunan ve düzenli tüketim için güvenli olan en etkili alkali maddelerden biridir. Bir kez tüketildiğinde, kabartma tozu midenin ürettiği hidroklorik asidi nötralize eder ve rahatsızlığa neredeyse bir son verir. Kullanmak için, yarım çay kaşığı kabartma suyunu bir bardak su ile karıştırıp içmeniz yeterlidir. Kronik mide ekşimesinden muzdarip olunursa, gün içinde belirtileri yaşama olasılığını azaltmak için sabah ilk iş bu karışımı tüketin.

LİMON SUYU

Başka bir çekişmeli doğal ilaç olan limon suyu, elma sirkesi ile aynı şekilde hareket eder, vücudun dışında bir asit olarak işlev görür, ancak bir kez tüketilen bir alkalin gibi. Her sabah düzenli olarak limon suyunu tüketen bir kimseden gelen şikâyetleri neredeyse hiç bulamayacaksınız, çünkü aşırı asidi mideden uzaklaştırmaya yardımcı oluyor. Taze limonlar kesinlikle en iyi seçenektir, çünkü şişelenmiş çeşitler, doğal antasit potansiyelini olumsuz yönde etkileyen koruyucu maddelere sahip olabilir.

SÜT

Mide ekşimesi için süt ürünleri en popüler ilaçlardan biri içlerinde kalsiyum bulunması sayesinde çok işe yarar. Bununla birlikte, süt, muhtemelen bir problem olabilen yağ içerdiğinden, yalnızca kalsiyumdan ibaret değildir. Daha doğru bir şekilde, süt ürünleri, mide asitliği semptomlarını büyük ölçüde azaltır, ancak daha sonraki saatlerde mide yanmasına neden olmaması için, iki ucu keskin bir kılıç olarak görülmelidir. Dikkatli kullanın ve süt ürünlerine midenizin verdiği yanıtı izleyin.

PAPATYA ÇAYI

Bazı insanlar, tükettikleri yiyeceklere cevap olarak değil, sinirsel bir mide veya kaygı sonucu kronik mide ekşimesi yaşarlar. Bu tür kişilerde ajitasyon, mide asidi salgısını arttırmaya ve böylece mide asiditesinin semptomlarını tetiklemeye yardımcı olur. Doğal bir gevşetici ve yatıştırıcı olan papatya çayı, bu asidin midedeki hücreler tarafından salgılanmasını azaltır. Papatya çayı da çok etkili bir doğal stres ilacıdır, yüksek stres, büyük oranda insanlarda mide ekşimesi olaylarının tetikleyicisidir. Papatyalar daha iyi uyumaya yardımcı olur ve uzun yıllar sonra ilk defa asit geri akışının olmadığı bir gece yaşatabilir.

HARDAL

Hardal mide ekşimesi yönetimi için ilginç bir seçimdir, çünkü çoğu insan bunu tetikleyici olarak ilişkilendirir. Bununla birlikte, elma sirkesi ve limon gibi, hardal da vücutta alkali olarak oluşur, bu nedenle mide ekşimesine hardal kullanılabilir, kendileri tetikleyici bir etkiye sahip olabilecek bir neden olmaz, ancak onları tedavi eder. Bununla birlikte, bir baharat olarak kullanıldığı için koruyucu maddeye ve katkıya sahip olması muhtemeldir. Doğal hardal tohumu almaya çalışın ve en iyi sonuçları alabilmek için onları su ile kaynatarak kullanın.

REZENE ÇAYI

Rezene çayı mide üzerinde çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, bu yüzden mide asitliğini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Mide ekşimenizin nedeni olan mide asidi üretimini nötrleştirmeye ve bastırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

ZENCEFİL

Ezilmiş veya çay haline getirilmiş olarak tüketilen zencefil, mide ekşimesi ve rahatsızlıkların tedavisinde çok etkilidir. Zencefil, aşırı asit nedeniyle ağrıyı hafifletebilecek antispazmodik bir etkiye sahiptir ve ayrıca midede herhangi bir zamanda daha az gastrik asit olması için midenin boşalmasını hızlandırır. Zencefil ayrıca, gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan ve asidi özofagustan uzak tutmak için hareket eden bir sfinkter kasının bütünlüğünü güçlendirmeye yardımcı olan doğal bir anti-enflamatuar bileşiktir. Genellikle uzanırken ortaya çıkan asit geri dönüşü sırasında, asit mideden boğaz ve ağzına doğru yukarı doğru hareket eder, bu yüzden yanma hissi orada hissedilir.

MEYAN KÖKÜ

Birçoğunuzun meyan kökü lezzetli bir şeker olduğunu biliyor, ancak aslında tıbbi özellikleri de kanıtlandı. DGL olarak bilinen özel bir meyan kökü, mide ekşimesi ve mide ülseri iyileşmesi için özellikle etkilidir. Bu özel meyan kökü formu, asidin üzerlerindeki etkilerini tamponlamaya yardımcı olan, midenin hücreleri tarafından mukus salgılanmasını desteklemeye yardımcı olur.

HATMİ KÖKÜ

Hatmi kökü, midede mukus salgılanmasını teşvik eden ve asidin etkisini baskılayan doğal bir müsilaj üreten bileşiktir. Bu asitliğin mutlaka iyileştirilmesine rağmen, vücudunuzun kullanım şeklini iyileştirir.

NOT: Hafif ila orta dereceli mide asiditesi, yukarıda belirtilen ev ilaçlarının birçoğunu kullanarak güvenle giderilebilir, ancak günlük olarak tekrar eden veya günde birkaç kez tekrarlayan şiddetli ağrı veya mide ekşimesi yaşarsanız, tıbbi tedaviyi durdurmayın. Yalnızca ev ilaçlarından yeterince rahatlama alamadığınızı fark ederseniz doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Kilo Kaybı İçin En İyi Sebzeler başlıklı makalemizde, Kilo Kaybı Nasıl Önlenir, Kilo Yapan Gıdalar & Kilo Kaybını Önleyen Besinler başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir