Sıcak Suyla Mı Yoksa Soğuk Suyla Mı Banyo Yapmak Daha Sağlıklı?

Sıcak Suyla Mı Yoksa Soğuk Suyla Mı Banyo Yapmak Daha Sağlıklı?

241 görüntülenme

Sıcak suyla banyo yapıp yapmamak veya soğuk su banyosu yapmak her zaman kafanız mı karıştırıyor? Hangisini seçeceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

Eh, seçim öznel olduğundan, herhangi bir sonuca varmadan önce, devam eden mevsim, yaşınız, alışkanlıklarınız, yaşlanmayan uygulamalar, hastalık vb. Gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. . Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Soğuk Duş Vs Sıcak Duş

Burada hem soğuk hem de sıcak su duşlarının faydalarına bir göz atalım:

Soğuk bir su banyosu sinir uçlarını uyarmaya meyillidir ve sabahları tekmelenmeye başlar. Ayrıca tembellikten kurtulmaya yardımcı olur.

Soğuk su banyoları, beta-endorfinler gibi depresyon atan kimyasalların salınımını arttırır ve böylece depresyonu tedavi etmenize yardımcı olur.

Araştırmalar, soğuk su banyosunun, erkeklerde üreme sağlığını, testosteron salınımını teşvik ederek geliştirdiğini göstermiştir.

Ayrıca, akciğer fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

Soğuk su banyoları vücudun lenfatik ve bağışıklık sistemlerini uyarır, böylece enfeksiyonlara karşı savaşan hücrelerin üretimini arttırır.

Sıcak Su Banyosu Faydaları

Hepimizin bildiği gibi, sıcak sıcaklıklar mikropları daha fazla öldürme eğilimindedir. Bu nedenle, sıcak suyla banyo yapmak vücudu temizler.

Çalışmalar sıcak su banyosunun kasların esnekliğini arttırdığını ve aynı zamanda ağrılı kasları gevşetmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Sıcak su banyosu, vücudunuzdaki şeker seviyesini düşürerek vücudunuzun diyabete daha az eğilimli olmasını sağlar.

Buhar, solunum yollarını temizlemeye ve boğazı ve burnunuzu temizlemeye yardımcı olduğundan öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde de faydalıdır.

Soğuk ve Sıcak Su Banyoları Arasında Seçim Nasıl Yapılır

Sıcak veya soğuk suyla duş almak daha mı iyidir? Ayurveda'ın sana bir cevabı var. Ayurveda, gözlerinizi ve saçınızı sıcak suyla yıkamak sağlığınız için iyi olmadığından, vücut için sıcak su ve kafa için soğuk su kullanmanız gerektiğini önerir. Ayurveda, suyun sıcaklığının aşağıdaki faktörlere dayanması gerektiğini öne sürüyor:

1. Yaşa Dayalı

Gençler için soğuk suyla banyo yapılması önerilmektedir. Yaşlılar ve gençler için sıcak su ile yıkanması önerilmektedir. Ancak öğrenciyseniz ve çalışmalara daha fazla para harcamayı denerseniz, soğuk suyla banyo yapmak sizin için yararlı olacaktır.

2. Vücut Tipine Göre

Vücut tipiniz Pitta ise, banyo yapmak için soğuk su kullanmanız, vücut tipiniz Kapha veya Vata ise sıcak su kullanmanız daha iyidir.

3. Hastalıklara Dayalı

Hazımsızlık veya karaciğer bozuklukları gibi Pitta ile ilişkili herhangi bir hastalığınız varsa, soğuk su banyosu sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Ve eğer Kapha veya Vata ile ilişkili rahatsızlıklar yaşıyorsanız, o zaman sıcak su banyosu tercih edilir.

Epilepsi hastasıysanız, hem sıcak su hem de soğuk su banyosu önerilmez. Bunun yerine, ılık suyla banyo yapın.

4. Alışkanlıklarına Dayalı

Düzenli olarak çalışırsanız, sıcak su banyosu önerilir.

5. Banyo Yaptığınız Zamana Göre

Sabahları banyo yaparsanız, soğuk suyla banyo yapmak iyidir. Ama geceleri banyo yapıyorsanız, sıcak su banyosu yapmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Akşam saatlerinde Vata'nın egemen olduğu için sıcak suyla banyo yapmak faydalı olacaktır.

Ayurveda'ya Göre Banyo Yapmak

Ayurveda’a göre, “Aceleli bir banyo aceleyle yiyeceğe benziyor ve vücudunuz tüm faydaları elde etmiyor ve banyo yapmak için acele etmeden düzgün bir şekilde temizlenmiyor.” Tazelik kazanmak için iyi bir banyo deneyimi şarttır.

Vücudunuzun her parçası suya tam olarak maruz kalması için işlemi yavaşça izlemelisiniz. İşte banyo yapmalısınız:

Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayarak başlayın.

Soğuk suyla banyo yapıyorsanız, yaklaşımınız baştan ayağa olmalıdır.

Ve sıcak su ile yıkanıyorsanız, önce ayak parmaklarınızı yıkayarak başlayın ve ardından başa doğru yukarı doğru hareket edin.

Sabun söz konusu olduğunda, cilt tüm kimyasalları sabunlardan emdiği için piyasada bulunan kimyasal yüklü sabunlardan kaçının.

Banyodan önce hardal yağıyla veya susam yağıyla yapılan iyi bir masajın ardından vücudunuz için faydalı olduğu söylenir. Kasları canlandırır ve cildin dokusunu iyileştirir.

Banyo yaparken acele etmemenize rağmen, bunu çok uzun süre yapmanız önerilmemektedir. Ayrıca, daha iyi hijyen için günde iki kez banyo yapmak yeterlidir.

Suya bir kaç neem yaprağı ekleyebilir ve bir süre bırakabilirsiniz. Ardından, bu su ile banyo yapın. Bu olacak cildinizin sağlığını iyileştirmek.

Bir önceki yazımız olan Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde, Karın Yağlarından Kurtulmak, Karın Yağları Nasıl Geçer & Göbek Yağlarına Çözümler başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir