Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İsteyenler İçin Hayat Kolaylaştıran Bilgiler

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İsteyenler İçin Hayat Kolaylaştıran Bilgiler

2189 görüntülenme

Sosyal medya yöneticiliği son dönemlerde popüler olmaya başlayan ve biraz da tecrübe gerektiren bir iş. Facebook'a ya da başka bir sosyal medya platformu bir görsel yükleyerek basit bir başlıkla bunu yayınlamak sosyal medya yöneticiliği anlamına gelmiyor. Bu konuda genel olarak yanlış bilinen bir konu olsa da sosyal medya yöneticiliği bundan çok daha fazlası.

Öncelikle sosyal medya hesaplarını doğru ve etkili bir şekilde yönetmek için doğru platformda doğru içeriği paylaşmak, fazla düşünmek, marka otoritesini kanıtlamak, performansı ölçmek, ilişkiler kurmak ve düzenli olarak takip etmeyi gerektiriyor. Buradan da Anlaşılacağı gibi sosyal medya yöneticiliği sadece boş zamanlarımızda yapabileceğimiz bir istiyor tam gün bir iş olabilir. Bugün sizlere sosyal medya yönetimi konusunda hayatınızı kolaylaştıracak ve zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak bazı detaylardan bahsedeceğiz.

1.Bir Denetim Planlayın (AUDIT)

O size biraz korkutucu gelebilir ama sıklıkla sosyal medya denetimi yapmanız şart. Daha önce sosyal medya üzerinde markanız için herhangi bir denetim yapmadıysanız, Öncelikle pazarlama hedeflerinizin O ana kadar nasıl ilerlediğini takip ederek işe başlayabilirsiniz. Daha önce her şey planlı bir şekilde yapmış olabilirsiniz fakat yeni taktikler geliştirmeye de ihtiyacınız var. Burada izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

1.Adım:

Öncelikle sosyal medya hesaplarınızı aktif olduğu bütün platformları liste haline getiren ve bu profillerinizin diğer profillerin linkini paylaşmayı unutmayın.

2.Adım:

Profil tanımlayıcı ya da görsel nitelikte olan ve güncelleme zamanı gelen bütün bilgileri düzenli olarak güncellemeyi ihmal etmeyin.

3.Adım:

Hesabınızın aldığı etkileşim ve platform üzerinde yaratılan trafikler gibi bazı anahtarı ölçütleri belirleyin ve düzenli olarak takip edin.

4.Adım:

Yaptığınız analiz sonucunda anahtar performans göstergeleri kontrol edin ve sosyal medya hesaplarınızda ki varlığı bu şekilde değerlendirin. Bunu yapmanız durumunda İlerleyen zamanlarda hangi konularda Efor sarf etmeniz gerektiğini de göreceksiniz.

2.Kaliteli İçerik Oluşturmak

Bu konuda birçok sosyal medya yöneticisi dert yakınır. Çünkü sosyal medyada kaliteli içerik oluşturmak ve birbiri ile alakalı içerikler bulmak uzun süre zaman harcamanıza neden olabilir. Ama bu sizi korkutmasın Kendinize bir içerik yaratma sistemi oluşturarak hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Bunda size yardımcı olacak Feedly gibi programları kullanabilirsiniz.

3.Görsel İçin Elinizden Geleni Yapın

Eğer sosyal medya hesabınız da paylaşmak için doğru ve mükemmel içeriği bulduysanız şimdi onu paylaşılabilir Hale getirmelisiniz. Unutmayın ki görseller metinleri oranla İnsan beynine 60 bin kat daha fazla etki ediyor. Görseller süper güçlerini sosyal medya pazarlamasında da kullanıyor. Bu nedenle hesabınızda kullanacağınız görselleri çok dikkatli seçin.

4.Etkileşim İçin Zaman Yaratın

Birçok sosyal medya yöneticisinden çok ihmal ettiği konu etkileşim için zaman oluşturmak. Fakat bu konuya dikkat etmekte yarar var çünkü sosyal medya markanızı için bir yayınlama kanalı ya da basın açıklamalarımızı gönderip arkanıza yaslandığınız bir platform değil. Marka olarak uzmanlarımız göstermeniz ve ulaştığımız kitleyi genişletme niçin Twitter sohbetleri Sizin için çok yardımcı olacaktır.

5.Herkesi Twitter Listesine Ekleyin

Bir sosyal medya yöneticisi için Twitter listeleri sonsuz olanak demektir. Bu listeler için adeta Hayat kolaylaştırıcı diyebiliriz. Mutlaka Twitter üzerinden takip etmeniz gereken herkesi listenize ekleyin. Bu sayede o kişiler de sizi takip edecek ve hatta onların takipçileri de sizi görecektir.

6.Bir Planlamanız Olsun

Sosyal medya yöneticiliği yaparken en önemli şey planlı olmak. Kendinize bir içerik takvimi belirleyin ve hesaplarınızı bu sayede daha kolay yönetim. Daha önceden nasıl bir içeriği ne şekilde hazırlayacağınız organize ederseniz Bu size hem zaman kazandırır hem de hangi platformda ne şekilde paylaşım yapmanız gerektiğini daha önceden belirleyebilirsiniz.

7.Otomatizasyon Araçları Kullanın

Aynı anda birkaç farklı sosyal medya hesabını yönetmek Otomatizasyon aracı kullanmadan neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için mutlaka Otomatizasyon araçları kullanın.

Bir önceki yazımız olan Zayıflamaya Yardımcı Olan Mucize Besinler başlıklı makalemizde, Zayıflamaya Yardımcı Olan Besinler, Nasıl Zayıflanır & Hızlı Zayıflama Yöntemleri başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir