Vajinanızı Sağlıklı Tutmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vajinanızı Sağlıklı Tutmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

220 görüntülenme

Vajinanız hiç şüphesiz varlığınızın çok önemli ve belirleyici bir parçasıdır. Bu nedenle, uygun hijyen uygulamalarını takip etmek ve enfeksiyonları önlemek için korumalı ve sağlıklı tutmak esastır.

Aşağıdan yayılan sıradışı bir koku fark ederseniz, dikkate alın. Garip kokulu bir vajina neredeyse her zaman bir vajinal enfeksiyonun belirtisidir. Vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmezse bırakılmaya neden olabilir. Bu tür enfeksiyonları nasıl önleyebilirsiniz? Vajinanızı sağlıklı tutmak için ne yapabilirsiniz?

Not: 'Vajinit' terimi, vajinanızın enflamasyonuna veya enfeksiyonuna neden olabilecek durumları tanımlamak için kullanılır. 'Vulvovajinit' terimi, hem vajina hem de vulvadaki (cinsel organların dış kısmı) iltihaplanmasını tanımlamak için kullanılır.

Vajinal enfeksiyonların ortak nedenleri şunlardır:

Bakteriyel enfeksiyonlar - Vajinanızda bulunan bazı bakterilerin büyümesi bakteriyel vajinozu tetikleyebilir.

Maya enfeksiyonları - Candidaalbicans adlı bir mantarın neden olduğu enfeksiyonlar.

Protozoan parazit - Trichomoniasis adı verilen vajinal bir enfeksiyona neden olabilir.

Menopoz - Vajinal incelme ve kuruluğa neden olan vajinal atrofiye neden olabilir.

Tahriş edici - Bazı sabunlar, vücut yıkamaları, parfümler ve vajinal kontraseptifler vajinal tahrişe neden olabilir. Sıkı giysiler ayrıca, vajinada döküntüleri ve iltihapları da tetikleyebilir. Kayış düşünün!

Bunlar vajinal enfeksiyon ve tahrişin ana tetikleyicilerinden bazılarıdır. Vajinanızı sağlıklı tutmanın doğal yollarını tartışmadan önce, feminenpH'ın ne olduğunu anlayalım.

Kadınsı pH Nedir?

Normal vajinal veya dişil pH’ın 3.8 ila 4.5 arasında olması beklenir. pH, bir maddenin ne kadar asidik veya bazik olduğunun ölçümüdür. PH ölçeği 0 ila 14 arasındadır. 7'den küçük bir pH asidik iken, 7'nin üzerindeki bir pHbaz olarak kabul edilir.

Vajinal pH'ınız ideal olarak asitli olmalıdır. Ancak, bu değer adet öncesi ve menopoz sonrası bazı değişiklikler gösterebilir.

4.5 gibi yüksek bir vajinal pH seviyesi vajinal enfeksiyonlar için mükemmel bir platform sağlar. Dengesiz feminenpH'ın yaygın nedenleri şunlardır:

  • Korunmasız cinsel ilişki
  • Antibiyotikler
  • Douching
  • Adet akışı

Dengesiz bir vajinal pH, vajinal enfeksiyonları ve tahrişi tetikleyebildiğinden, vajinanızı sağlıklı tutmak önemlidir.

Vajinanızı Sağlıklı Tutmanın En İyi Yolları

Prezervatif Kullanın

Ne zaman cinsel ilişkiye girseniz, prezervatif kullanmak çok önemlidir. HIV, genitalherpes, bel soğukluğu, genital siğiller ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan görünmez enfeksiyonları önlemek için koruma kullanın.

Oral Probiyotikler alın

Probiyotik tüketmek, vajinanızdaki kayıp iyi bakterileri geri kazanmaya yardımcı olur. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik zengin yiyecekleri tüketebilir veya takviye alabilirsiniz .

Hamurdan Kaçının

Vajinanız kendi kendini temizleyen bir fırın gibi. Hamurun kesilmesi pH'sını bozabilir - ve bu vajinal enfeksiyonlara, tubal gebeliğe, erken doğum ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, dokunmamaya dikkat edin.

Bunun yerine, vajinanın dışını hafif sabunlu suyla yıkayın. Özel ürünleriniz için özel olarak formüle edilmiş pH dengelenmiş herhangi bir temizleyici de kullanabilirsiniz. Ancak tahriş edici koruyucuları olmadığından emin olun.

Sağlıklı Besin

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin ayrıca vajinal sağlığınızı korumanız için hayati bir rolü vardır. Yoğurt ve bal gibi bazı yiyecekler, mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir . Kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğu bulundu.

İlişki Sırasında Yağlama Maddesi Kullanın

Cinsel ilişki sırasında yağlama, vajina cildinin çatlak ve tahriş olmasını engellemek için önemlidir. Uyarılma sırasında vajinal yağlamanın gerçekleşmesi beklenir, ancak bazı kadınlar yeterli miktarda üretmez veya ön sevişme için yeterli zaman harcanır. Bu gibi durumlarda, aloevera jeli gibi doğal, harici yağlayıcılar kullanılmalıdır. Bununla birlikte, vajinal iltihaplanmayı tetikleyebilecekleri için petrol jölesi veya bebek yağı kullanmayın.

Kıyafetlerinizi Dikkatlice Seçin

Sıkı oturan giysiler kullanmak vajinada tahrişe ve yanmaya neden olabilir. Mayo gibi ıslak giysiler kullanırsanız, uzun süre maya enfeksiyonlarının gelişmesi için ılık / nemli bir durum yaratabilir. Bu nedenle, size uygun iç çamaşırlar giyin. Ayrıca ıslak / terli giysilerinizi en kısa zamanda değiştirdiğinizden emin olun.

İyi Hijyen

İyi hijyen uygulamalarına uyulmaması, vajinal enfeksiyonların gelişmesi için elverişli bir ortam yaratabilir. Tuvaleti her kullandığınızda mahremiyetlerinizi temizlediğinizden emin olun. Uzun süre hijyenikped / tampon kullanmaktan kaçının ve vajinal tahrişi önlemek için sık sık değiştirmeye devam edin. Vajinanıza tampon taktığınızı “unutursanız” ve başka bir tane takarsanız, nadir olmayan bir vajinal akıntı meydana gelebilir!

Enfeksiyonları Mutlaka Tedavi Edin

Vajinal bir enfeksiyonu tedavi edilmeden bırakmayın ve kendi kendine çözülmesini bekleyin. Maya enfeksiyonlarına yatkınsanız, tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak semptomlar düzelmezse, doktora başvurmaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Saç Uzatmak İçin Soğan Suyu Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde, Doğal Saç Uzatma Yöntemleri, Saçı Besleyici Besinler & Hızlı Saç Uzatmak başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir