Yıllardır Kadınların Kaderi Olan Selülit Ve Kurtulma Yolları

Yıllardır Kadınların Kaderi Olan Selülit Ve Kurtulma Yolları

323 görüntülenme

Erkeklerde neredeyse hiç görülmeyen selülit, kadınların çoğunda olan ve birçok kadının hayatı boyunca taşımak zorunda kaldığı bir durumdur. Eskiden çok fazla tedavi şekli olmayan, selülit nedir ve günümüzdeki tedavi şekilleri nelerdir, paylaşmakta yarar var. Öncelikle bilinmelidir ki kozmetik bir sorun olduğu düşünülen selülit, aslında bir dolaşım bozukluğudur. Selülit sebepleri arasında ilk sırayı, hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız beslenme almaktadır. Kilo ile ilgisi olduğu düşünülse de, aslında hiç kilo fazlalığı olmayan kişilerde de sıklıkla görülür. Dolaşımdaki bozukluk ve yağ dokudaki yapısal değişimler yüzünden ortaya çıkan selülit, ekseriyetle karın, basen, kol içi ve bacaklarda görülür.

Bacaklarda oluşan o portakal kabuğu görünümü Bütün kadınların korkulu rüyası. Özellikle yaz aylarında kısa kıyafetler bikini ve mayo gibi kıyafetlerini altından çıkan bu görüntü kadınları oldukça rahatsız ediyor. Bunları bu kadar korkutan portakal kabuğu görünümüne ise selülit adı veriliyor. Peki selülit tedavi edilebilir mi? Selülit sorunu yaşayan kadınların ne yapması gerekiyor? İşte selülit hakkında bilmeniz gereken her şey...

Selülitte Tanı Ve Tedavi Şekilleri

Selülitin tanısını koymak çok kolaydır. Bazı durumlarda gözle bile görülebilen bu durum, erken aşamalarında basit bir muayene sonucu anlaşılabilir. Selülit nedir ve selülit sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak ise, bu rahatsızlığı engellemek ve artmasını durdurmak açısından çok önemlidir. Uzman hekim kontrolünden sonra da, egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet programı uygulamak, selülitin ilerlemesini durduracağı gibi, gerilemesini de sağlayacaktır.

Selülit Oluşumundaki Diğer Sebepler

Genetik yatkınlık ve gebelik, selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerden biridir. Ayrıca kahve, alkol ve sigara kullanımı da bu rahatsızlığın ana sebepleri arasındadır. Selülitle başa çıkabilmek için, selülit sebepleri hakkında bilgi almak ve selülit nedir bilmek, doğru davranışın ilk adımı olmaktadır. Bilinmesi geren önemli konulardan biride, selülitin lenf ve kan dolaşımı ile ilgili hastalıkların habercisi olabileceğidir. Bu yüzden gerekli sağlık kontrollerinizin zamanında yapılması, pek çok hastalık için erken teşhis şansını arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Nedir Neden Olur ve Tedavisi Var Mıdır? başlıklı makalemizde, Erken Boşalma Tedavisi, Erken Boşalma Neden Olur & Erken Boşalmayı Önleyen Besinler başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir