Yüzdeki Lekeler Nasıl Önlenir?

Yüzdeki Lekeler Nasıl Önlenir?

423 görüntülenme

Yüzdeki lekeler birçok faktöre bağlı olabilir: hormon değişiklikleri, gözeneklerde biriken kir, yağlı yüz derileri, kötü gıdalar ve en ciddi akne vakalarında bile kalıtsal faktörler. Buna rağmen, şu anda paylaştığımız bazı tavsiyelere uyarak leke görünümünü azaltmanın ve önlemenin yolları vardır. İşte yüzdeki lekeleri önlemenin kolay ipuçları…

Hijyene Dikkat Edin

Yüzdeki hijyen, özellikle yağlı ciltlerde, çok önemlidir. Uyandığınızda ve uyumadan önce su bazlı nötr bir sabun veya bir tonikle yıkamanız önerilir, çünkü gün içerisinde ter, kirlilik ve çevresel partiküller gözeneklerimizde birikerek lekeler oluşturur.

Düzenli Peeling Yapın

Birçok insan pul pul dökülmeyi görmezden gelse de, lekeleri uzak tutmak için vazgeçilmez güzellik numaralarından biridir çünkü gözenekleri doldurmaktan sorumlu ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur. Haftada bir kez yüzünüzü özel ürünlerle temizleyin.

Maske Yapın

Yüzünüzü derinden temizlemek için bir güzellik salonuna gitmek gerekmez, güzellik ürünleri olan herhangi bir mağazaya gidip iki haftada bir uygulayabileceğiniz bir temizlik maskesi satın almanız yeterlidir. Bu, yüzünüzü safsızlıklardan arındırmaya ve böylece lekeleri çok basit bir şekilde önlemeye yardımcı olacaktır. Veya daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız, kendi yüz maskelerinizi oluşturabilirsiniz.

Diyetinize Dikkat Edin

Yüzünüzün lekelerle dolmasını önlemek için diyet çok önemlidir. Kızartılmış yiyeceklerin, abur cuburun ve yüksek oranda yağ içeren yiyeceklerin tüketimini kontrol edin, vücudunuzu kenara koyar ve bunu yüzünüzün görünümünde birçok kez yansıtır. Vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengin olan diyetinize, yüzün de dahil olmak üzere daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak meyve ve sebzeler ekleyin.

Sıvı Alımını Arttırın

Hidrasyon ayrıca toksinlerin vücuttan idrar yoluyla atılmasında çok önemlidir. Maden suyu, çaylar ve doğal meyve suları dahil olmak üzere günde en az iki litre sıvı içiniz ve yüzünüzdeki farkı fark edeceksiniz.

Lekelerin ortaya çıkması birçok faktörden kaynaklansa da, uygun bir yüz hijyeni ve sağlıklı ve dengeli bir diyet sorunu önemli ölçüde kontrol etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Deneyin ve göreceksiniz.

İpuçları

Yüzünüzü yıkadıktan sonra, nazikçe ve yumuşak bir şekilde bastırarak havluyla kurutmanız önemlidir, çünkü çok sert yaparsanız lekelerinizin görünümünü daha da kötüleştirebilirsiniz.

Evde yüzünüzün lekelerin oluşumunu kontrol etmesi ve önlenmesi için temizlemesi, peeling yapması ve özen göstermesi çok önemlidir.

Elbette ev yapımı çözümlerle başa çıkılmayacak kadar önemli lekeler varsa bir uzmana danışmak en doğrusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında Parlayan Bir Cilt İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri başlıklı makalemizde, Cilt Maskeleri & Cilt Sorunları başlıklı konulara yer verilmiştir.

0 Yorum

İlginizi Çekebilir